Sanal Sunucu

Donanımsal bir sunucu üzerinde birbirinden bağımsız ve izole olarak birden fazla işletim sistemi üzerinden maksimum performansı alabileceğiniz ve bu sistemin barındırılmasını sağlayan bir teknolojidir.

Sanal sunucular aynı zamanda VDS (Virtual Dedicated Server) olarak da bilinir. Sistem içerisinde yer alan her VPS birbirinden bağımsız olarak çalışır. VPS’lerin birbirleri ile bağlantıları bulunmamaktadır. Her VPS’in kendisine ait bir disk alanı, bir IP adresi, hafızası, içinde barındırdığı uygulamaları ve bunlara bağlı konfigürasyon dosyaları bulunmaktadır.

Sanal sunucuların tamamı dedicated adı verilen adanmış bir fiziksel sunucu içerisinde yer alırlar. Sanal sunucular ile fiziksel sunucuda yapılan işlemlerin tamamını yapabilirsiniz. Sanal sunucuları tercih eden kullanıcılar genel olarak yüksek hat ihtiyacı olan, çevrim içi oyunlara yer veren, yeterli ağ ve fiziksel imkân sağlayan sunuculardır. Fiziksel sunucularda bu konular için bazen sorun yaşandığı için bu alanlarda genelde sanal sunucular tercih edilir.

Ancak sanal sunucuların sistem işleyişi olarak normal bir sistemden herhangi bir farkı bulunmamaktadır.