Güvenlik Kameraları

Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte güvenlik çözümlerinin en başında güvenlik kamera sistemleri geliyor. Güvenlik kameraları sayesinde alışveriş merkezleri, ofisler, iş merkezleri, caddeler ve sokaklar ve hatta evlerimiz bile sürekli kontrolümüz altında. Gözümüzün arkada kalmamasını sağlayan güvenlik kameraları sayesinde hem gerekli önemler alınıyor hem de hırsızlık gibi suçlar tespit edilebiliyor ve caydırıcı araç olarak kullanılabiliyor.
Günümüzde dış mekanlarda veya iç mekanlarda çeşitli amaçlar için kullanılan birçok güvenlik kamera sistemleri bulunmaktadır. Güvenlik kameraları, kurulduğu alanda sahip olduğu açıya bağlı olarak etrafı gözetler ve kaydedici özelliği sayesinde gece gündüz farketmeksizin görüntünün her saniyesinin yeniden izlenmesini sağlar. Güvenlik kameraları temel olarak 4 parçadan meydana gelir. Bunlar mercek, sensör, AFE ve DSP’dir.
Güvenlik Kamerası Çeşitleri Nelerdir?
Dış mekana veya iç mekana uygun, hareket edebilen, zoom yapabilen, gece görüşü, kızılötesi bağlantılı, kablosuz, kısaca ihtiyaca ve amaca göre birçok güvenlik kamera çeşidi vardır. İşte bazı güvenlik kamera çeşitleri:
►Kutu Kameralar: Kutu kameralar görünüş olarak geleneksel güvenlik kamerası kapsamına girer. Değiştirilebilir lens imkanı sayesinde kullanımı son derece rahattır. Görüntülenmek istenen alanın dar, geniş, yakında veya uzakta olmasına bağlı olarak lens seçimi yapılmaktadır. Kutu kamera türleri, genellikle ofis, apartman vb. iç mekanlarda kullanılmaktadır. Dış ortamlarda kullanılmak istenildiği takdirde de muhafaza edilerek rahatça kullanılabilir.
►Dome Kameralar: Yapısı ve şekli gereği Dome (kubbe) olarak adlandırılmıştır. Hızlı dome, kızılötesi dome ve saldırıya dayanıklı dome olarak çeşitleri bulunmaktadır. Genellikle kapalı alanlarda kullanılırlar.
►Kızılötesi Kameralar: Infra-red yani kızılötesi ışınlar kullanarak, karanlık ortamlarda görüntü elde etmeye yarayan güvenlik kameralarıdır. Özellikle dış ortam kapalı devre kamera sistemi uygulamarında yoğun olarak tercih edilir. Suya ve toza karşı dayanıklıdırlar. Ayrıca kamera muhafazası, kamera ayağı ve CCTV kamera lensi gerektirmediği için kullanım kolaylığı sağlar. Bu özellikler kullanım kolaylığı yanında fiyat avantajı da getirir.
►Kablosuz Analog Kameralar: Analog kameralar aldıkları görüntüleri MPEG ya da MJPEG formatında radyo dalgaları ile analog sinyal olarak gönderirler. Birden fazla noktadan izlemek mümkündür ve maliyeti oldukça düşüktür. Sinyal iletim mesafesi ise 100 metreye kadardır.
►Kablosuz IP Kameralar: IP kameralar, analog sinyali tümleşik DVS(Digital Video Server) ile işleyip sayısala çevirerek Ethernet bağlantı aracılığıyla yayın yapabilen kameralardır. İnternete bağlı bir bilgisayar ile her yerden kolayca erişim sağlanabilir. İç mekanlarda kullanımı uygun olup, dış mekanlarda kullanıldığı takdirde zarar görmemesi için kamera muhafazası içinde kullanılmalıdır.
►PTZ Kameralar: PTZ (Pan, tilt, zoom) özelliğine sahip, kamera açısı dijital olarak kontrol edilerek değiştirilebilen kameralardır. Bulunduğu konuma göre sürekli etrafında döndürülebilir veya belirlenmiş hareket ve zoom programı olan noktaları sayesinde, bir alarm anında kameraların istenilen bölgeyi göstermeleri sağlanabilir.

Language »
Görüşmeyi Başlat
Dokare Teknoloji
Merhaba,
Yardımcı olabilir miyim ?