Ses

Voip, Voice Over Internet Protocol’ün kısaltmasıdır. İsminden de anlaşılacağı gibi internet üzerinden ses görüşmesi diyebiliriz. Yeni nesil telekom operatörleri VoIP teknolojisini kullanarak hizmet vermektedir.
İki kullanıcı arasında VoIP kullanılarak yapılan görüşme esnasında sesler şifrelerenerekgönderilir.
Bu şifreler teknik olarak kodek adıyla anılır.
VoIP Kullanmanın Avantajları Nelerdir?
VoIP, telekom maliyetlerini azaltır. Bunu kullanarak %50 ile %90 arası tasarruf sağlamak mümkündür. Sabit telefon numaralarınızı taşımanız durumunda internet (VoIP) üzerinden hizmet almaya başlar.
Ip Santral Sistemi (IpPBX) ile kullanarak şirketinizin iletişiminde esnek çözümler sunar. Bir şirket merkezinde bulunan IpPBX ile birden çok şubesi yararlanabilir. Tüm şubeler aralarında ücretsiz görüşebilir. Dünyanın neresinde olursanız olun santralinize dahili olarak bağlanabilir. Mevcut voip hesabınızdan aramalarınızı gerçekleştirebilir ve arama karşılayabilirsiniz.
VoIP kullanılarak yapılan aramalarda kanal sınırı yoktur. Eş zamanlı (simultane) çağrı sayısını belirleyen unsur internet band genişliğidir. ADSL teknolojisini kullanarak bile eş zamanlı maksimum 10 kanal arama yapılabilmekte veya alınabilmektedir. Kullanılan internet teknolojisine göre bu sayı değişmektedir.
VoIP numaralarını tahsis etmek hızlı ve ücretsizdir. 0232, 0236, 0256 gibi coğrafi numaralar ve 0850’li (Konumdan Bağımsız) numaralar VoIP alt yapısı kullanılarak çağrı almaktadır.
Windows, Iphone ve Android telefonunuza yüklenen uygulamalar ile sabit numaranızdan çağrı alabilir ve arama yapabilirsiniz.
VoIP teknolojisi, internet alt yapısıyla kullanılması sebebiyle ses kalite problemi yaşama gibi endişeler akla gelebilir. Fakat hizmet alınan VoIP operatörünün alt yapısının kaliteli olması durumunda ve lokasyonda kullanılan internet tarafında bir sorun olmadığı sürece bu tarz problemler yaşanması pek mümkün değildir. Eş zamanlı bir çağrının kullandığı band genişliği yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi yaklaşık 40 Kbps ‘dir. Bir çağrı için çok az band genişliği kullanıldığı için lokasyondaki internet ADSL bile olsa sorun yaşanmayacaktır. Fakat internetinizde zaman zaman kopmalar yaşanıyorsa bu ses kalitesini etkileyecektir. İnternetinizin tamamen kopması gibi durumlarda tahsis ettiğiniz veya taşıdığınız bir numara önceden belirlemiş olduğunuz bir GSM numarasına otomatik olarak yönlenir. Bu numaranıza gelen aramalar otomatik olarak cep telefonunuza gelir.